Агенцията по обществени поръчки отговаря на въпроси на общините-членове на РСО “Марица”

По повод множество постъпили заявки в офиса на РСО “Марица” относно прилагането на Закона за обществените поръчки, Правилника за приложение на ЗОП и Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки, през януари месец РСО “Марица” предостави експертна помощ на общините-членове по въпроси, които те поставиха към Агенцията по обществените поръчки. Ето и мнението на експертите по следните запитвания: 

Въпрос 1: Съгласно чл.31, ал.1 от ППЗОП лицата определени за изпълнители трябва да отговарят на изискванията и ограниченията по чл. 47, ал.1 и ал.2 от ЗОП и към момента на сключване на договора за възлагане на обществена поръчка. Това означава ли, че предварително може да се заложи в Указанията към кандидатите, конкретна дата или друг кратък срок (ограничаващ 6-месечната валидност на издаваните от съда документи), през време на който трябва да бъдат издадени от съответните компетентни органи представените от него документи удостоверяващи обстоятелствата по чл.47 от ЗОП?

Отговор 1: Съгласно новия ЗОП в хода на процедурите за възлагане на обществени поръчки кандидатите доказват, че отговарят на изискванията по чл. 47, ал. 1 и 2 от ЗОП с декларации. Единствено за кандидатът, определен за изпълнител възниква задължение за при подписване на договора да представи документи от компетентните органи, които удостоверяват съответствието му с изискванията на чл. 47, ал. 1 и 2 от ЗОП. Това е и основанието на разпоредбата на чл. 31, ал.1 от ППЗОП, която изисква кандидатите да отговарят на условията по чл. 47 от ЗОП и към датата на сключване на договора.

За възложителя съществуват две възможности за поставяне на условия към кандидата, определен за изпълнител, относно документите, които трябва да представи, относно тяхната форма и валидност:

- В документацията за участие да уточни, какви документи трябва да представи при сключването на договора с определения за изпълнител кандидат, в каква форма /копия с обикновена или нотариална заверка/ и с каква валидност.

- В уведомлението, което се изпраща на кандидата, определен за изпълнител, да се поставят изисквания за документите, които трябва да представи при сключването на договора, както и за тяхната форма и валидност.

Не съществува пречка възложителят да постави изискване да му бъде предоставен документ, който е издаден непосредствено преди сключване на договора.

Въпрос 2: Как технологично кандидат подал оферта за участие в процедура по възлагане на обществена поръчка може да упражни правото си по чл.54, ал.2 от ЗОП и по-специално да променя и допълва офертата си в общия случай, когато е подадена лично и в частния  - когато е подадена по пощата. Тези обстоятелства трябва ли да се отразят във входящия регистър, както и за какъв регистър става дума – за обща деловодна система или за специален регистър, отнасящ се само и единствено до обществените поръчки?

Отговор 2: Всеки възложител и при действието на отменения ЗОП и при действието на новия ЗОП е длъжен да води регистър, в който специално оправомощено лице прави отбелязване на данните и обстоятелствата, свързани с подаването на офертите от кандидатите. Този регистър се води във форма, определена от самия възложител и не е задължително да е инкорпориран в общата деловодна система на организацията – възложител.

Чл.54, ал.2 от ЗОП дава възможност на всеки кандидат, който е подал оферта да я промени, допълни или оттегли до изтичане на крайния срок за подаване на офертите. Това може да стане както чрез подмяна на вече подадена оферта /в случай на промяна или допълване/ или чрез представяне в отделен непрозрачен запечатан плик на допълнение към първоначалната оферта /в случай на допълване/. При оттегляне на офертата, тя се връща на кандидата или на негов упълномощен представител.

Тъй като промяната, допълването или оттеглянето са свързани с офертата, настъпването им трябва да бъде отразено в специалния регистър при възложителя по подходящ начин.

Въпрос 3: Необходимо ли е кандидатът да удостовери в писмен вид коя форма на гаранция за участие и за изпълнение избира – парична сума или банкова гаранция – или това ще е видно от самия документ представен в предложението?

Отговор 3: И при действието на новия ЗОП, възложителят определя само условията и размера на гаранциите, а кандидатите имат право да определят тяхната форма. Възложителят няма право да възрази срещу избраната от кандидата, респ. изпълнителя, форма на гаранция, стига тя да е сред допустимите от закона – парична сума или банкова гаранция.

Не съществува изискване кандидатите да правят писмено заявление за избраната от тях форма на гаранция, тъй като това може да бъде установено чрез представения документ.

Въпрос 4: Необходимо ли е изрично възложителят да уведомява писмено всеки от кандидатите за датата, часа и мястото на отваряне на офертите или това е видно от обявлението, което е част от документацията за участие в процедурата по възлагане на обществена поръчка?

Отговор 4: Съгласно чл.25, ал.2 от ЗОП посочването на дата и място на отваряне на офертите е задължителен реквизит на обявлението за всяка процедура за възлагане на обществена поръчка, при която се изготвя и публикува обявление. При процедурата на договаряне без обявление в поканата, която се изпраща до избраните кандидат или кандидати се посочва дата и място на провеждане на преговорите. Не е необходимо допълнително и изрично да се изпращат писмени уведомления на кандидатите за уточняване на тези параметри.

По отношение на отварянето на ценовите оферти е необходимо допълнително уведомяване, но то се прави само по отношение на допуснатите, а не на всички кандидати.

Въпрос 5: Допустимо ли е кандидатите да присъстват при отварянето на ценовите оферти, съгласно чл. 22, изр. 2-ро от ППЗОП, след като чл. 68, ал. 4 или връзка с ал. 3 от ЗОП насочва, че кандидатите могат да присъстват при действията на комисията по ал.3 – отварянето на пликовете и проверката по съответствието на офертите със списъка по чл.56, ал.1, т. 12 от ЗОП?

Отговор 5: Чл.22 от ППЗОП разширява разпоредбите на чл. 68, ал.4, във връзка с ал.3 от ЗОП като поставя изискване допуснатите кандидати да бъдат поканени за отваряне и оповестяване на ценовите оферти. По този начин кандидатите се подразделят на две групи в зависимост от възможността им да присъстват при работата на комисията за разглеждане, оценка и класиране на кандидатите:

- Всички кандидати, които са подали оферти мат право да изпратят представител при отварянето на офертите и съпоставката на приложените в плика документи с описа, който е неразделна част от офертата;

- Само допуснатите кандидати имат право да участват освен при отварянето на пликовете с офертите и при отварянето на ценовите оферти.

При провеждане на процедурите по ЗОП задължително трябва да се спазват едновременно правилата на закона и правилата на ППЗОП, които ги доразвиват.

Въпрос 6: Как и пред кой орган се извършва оспорването на актовете и действията на възложителя, когато процедурата по възлагане на обществената поръчка е по НВМОП, след като в самата наредба няма текст третиращ тази материя? Ако се изходи от препратката на параграф 2 от НВМОП, според която за неуредени въпроси се прилагат разпоредбите на ЗОП, се натъкваме на конкретното изброяване в чл. 120 от ЗОП, в който изрично са посочени срещу кои решения на възложителя може да се предяви иск за отмяна.

Отговор 6: В НВМОП не съществуват разпоредби, които да регламентират оспорването на процедурите за възлагане на малки обществени поръчки. Единствената норма, която може да служи като основание за оспорване на процедурите по НВМОП е препращащата разпоредба на параграф 2 от ПЗР на НВМОП. Тъй като чл.120 от ЗОП изрично и изчерпателно се посочват решенията на възложителя, които подлежат на оспорване при процедурите по НВМОП може да се търси само известна аналогия.

Поради липсата на регламентация на въпроса за оспорването на актовете по НБМОП, от решаващо значение ще бъде съдебната практика в тази насока.

Въпрос 7: Как се процедира, когато след спазване на сроковете по чл. 73 се сключи договор по чл.74, ал. 1 от ЗОП, а пред Районния съд междувременно се предяви иск за отмяна на чл. 73, ал. 1 и съдът постанови спиране на изпълнението?

Отговор 7: Макар да няма изрично изискване в ЗОП, с цел защита на интересите на възложителя, към сключване на договора за обществена поръчка би следвало да се пристъпи не след изтичане на срока по чл.73 от ЗОП, а след изтичане по отношение на всички кандидати на 7-дневния срок за оспорване на решението за класиране на кандидатите.

Тъй като съгласно новия ЗОП оспорването не започва с жалба, която се подава чрез възложителя, а с подаване на искова молба, възложителят ще узнае за образуваното срещу него дело едва при получаване на препис от исковата молба.

Въпрос 8: Има ли възможност АОП да изпраща потвърждения, че е получила по електронен път обявлението за обществена поръчка, съгласно чл. 8, ал. 1 от Закона за електронния документ и електронния подпис (чл. 8(1): Електронното изявление се смята за получено, ако адресатът потвърди получаването му)? А в случай, че се даде възможност обявлението да се попълни on-line в web-site на Агенцията и така да се получава потвърждението?

Отговор 8: Към настоящия момент АОП няма възможност да изпраща потвърждения за получаване по електронен път на обявлението за обществена поръчка.

Въпрос 9: Съгласно чл.8, а.5 от НВМОП образецът на офертата, указание за подготовката й, както и проекто - договора се прилагат към документацията и на електронен носител. Само икономическото предложение ли се има предвид или и техническото такова? И тъй като подобно изискване не фигурира в ЗОП, това означава ли, че при процедурата по възлагане на обществени поръчки по ЗОП не трябва да се представят в документацията документи на електронен носител?

Отговор 9: Изискването за прилагане към документацията за участие на магнитен носител на образеца на офертата, проекта на договор и проект на арбитражно споразумение важи само при процедурите по НВМОП. При процедурите по ЗОП няма такова задължително изискване, но няма и пречка възложителят да го прилага по своя преценка.

Въпрос 10: Какъв на практика е обектът на процедурата “конкурс за проект”? Разпоредбата на чл.16, ал.7 казва, че конкурсът за проект е процедура, при която възложителят придобива план или проект, но не става ясно идеен, технически или работен проект или всички заедно е имал предвид законодателят?

Отговор 10: При провеждане на конкурс за проект в обявлението и конкурсната програма възложителят обявява вида на проекта, който желае да придобие.

Въпрос 11: Съгласно параграф 2 от преходните и заключителни разпоредби на НВМОП за неуредени в наредбата въпроси се прилагат разпоредбите на ЗОП, тогава прилагаме ли срока по чл.28, ал.4 от ЗОП при процедури по НВМОП?

Отговор 11: Съгласно параграф 2 от Преходните и заключителни разпоредби на НВМОП, правилата на ЗОП се прилагат при процедурите по НВМОП само, ако липсва изрична регламентация. По отношение на срока, който възложителят определя за закупуване на документацията и неговото съотнасяне към срока за подаване на офертите, в НВМОП има специално правило /чл.8, ал.4 от НВМОП/, което изключва прилагането на чл. 28, ал. 4 от ЗОП.

Въпрос 12: Как да тълкуваме думата “над” в чл.2, ал.3, т. 1 и 2 от НВМОП?

Отговор 12: Режимът, регламентиран в чл.2, ал.3, т.1 и 2 от НВМОП се прилага при малки обществени поръчки, чиято стойност без ДДС е над стойностите, посочени в тези разпоредби. При стойност, която е равна или под стойностите в чл.2, ал.3, т.1 и 2 от НВМОП не се прилага режима, който изисква събиране на три ценови оферти.

Въпрос 13: Означава ли разпоредбата на чл.2, ал. 3 от НВМОП, че при договори със стойност до 9.999 лв.: а/ възложителят не е ограничен при избора на изпълнител; б/ за този договор не важат правилата на ЗОП и НВМОП и в частност на чл.33, ал.1 и чл. 34, ал. 1 и как ще се възприеме тази разпоредба от органите на АДВФК при проверка за законосъобразност?

Отговор 13: В чл.2, ал.3 от НВМОП е регламентиран режим за възлагане на малки обществени поръчки, който се състои в изискване на три ценови оферти. Не е поставено условие за сключване на изричен писмен договор, поради което сделките могат да се доказват с първичните счетоводни документи. В случаите на прилагане на режима по чл.2, ал.3 от НВМОП не се поражда и задължение за възложителите да изпращат информация до АОП за вписване в Регистъра на обществените поръчки.

Въпрос 14: Следва ли от чл. 2, ал. 1 и 2 от НВМОП, че за сключените при тези условия и ред договори, няма да се прилага раздел V от НВМОП, т.к. съгласно цитирания член възложителите могат да не провеждат процедура, а чл. 33, ал. 1 в НВМОП визира страните по договор за малка обществена поръчка? Ще могат ли тези договори да се допълват или изменят?

Отговор 14: При прилагане на разпоредбата на чл.2, ал.1 и 2 от НВМОП не се прилагат правилата относно сключването на договори за обществени поръчки, регламентирани в раздел V от глава III на НВМОП. Ако има сключен писмен договор при условията на чл.2, ал.1 или 2 от НВМОП, той може да бъде изменян и допълван, но стойността му не може да надхвърля стойностния праг, който позволява да се прилага свободния режим по чл.2, ал.1 или 2 от НВМОП.

 

Представители на централните и местните власти обсъждаха Закона за обществените поръчки

“Законът за обществените поръчки и новите регламенти в него” бе темата на обучителната среща, която се проведе на 21.02.2005 в Хасково. На актуални проблеми от практиката на общините отговаряха: Валери Димитров – председател на Комисията по икономическа политика в 39 НС и Георги Георгиев – експерт в отдел ’’Правен” в АОП. На срещата бяха коментирани новите регламенти в Закона за обществените поръчки и поднормативните актове, влезли в сила от 01.10.2004 г.

Приоритет на Агенцията по обществени поръчки е да осигури ефективност на системата за обществени поръчки в България, съблюдавайки принципите за публичност и прозрачност; свободна и честна конкуренция; равнопоставеност на всички кандидати. С приемането на Закона за обществените поръчки се изпълняват задълженията, поети от България в преговорите с ЕС по глава “Свободно движение на стоки”. Като равноправни членове на ЕС българските местни власти ще трябва да спазват и прилагат на практика европейските изисквания и законодателство, свързани с обществените поръчки. Междувременно ЕС прие две нови директиви, което налага в близкото бъдеще отново да се приемат изменения и допълнения към ЗОП, поради което АОП е отворена за писмени предложения за по-ефективно приложение на ЗОП.

 

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 2 / 2005

 



< Информационен бюлетин