Сътрудничество чрез спорт

Диана Михайлова, община Любимец

Община Любимец приключи успешно проект на тема “Състезавай се за победа, спечели приятелство” по програма ФАР ТГС. Проектът бе осъществен в рамките на шест месеца и завърши през м. юни. Реализацията на проекта позволи да се задълбочи и разшири сътрудничеството между общините Любимец, Александруполи и Тригоно.

Основното направление на проекта бе спортния обмен между общините. Спортът, спортната дейност, като социална дейност и социална практика съдържа в себе си редица социални характеристики, които го поставят на челно място, като инструмент за европейска интеграция. Светът на спорта, на спортното пространство представлява модел на съвременно общество, в което се разпадат психологическите бариери на границите. Съвременният спорт, със своите трансгранични измерения, представлява една от първите глобални, социални институции.

В община Любимец се проведоха спортни срещи между български и гръцки отбори в областта на футбола, волейбола, бадминтон, баскетбол, борба и др.

Футболният турнир за деца и юноши се проведе на 23 и 24 април 2005 г. на градския стадион в гр. Любимец. В него участваха над 60 състезатели от трите общини. На откриването на турнира присъстваха ръководството на община Любимец, делегации на общинските администрации от община Тригоно и от община Александруполи, всички членове на ръководния екип по проекта, треньори на отборите и много любители на футбола.

След двудневни оспорвани срещи първенци и при деца, и при юноши младша възраст станаха отборите от гр. Александруполи. На отборите бяха раздадени купи, а всички участници в турнира получиха медали.

На 5 май 2005 г. в община Любимец официално бе открита спартакиада “Под звездите на Европа”. Спортовете, включени в програмата бяха: спортен бридж, шах, билярд, тенис на маса, борба и лека атлетика. Ос­вен тях бе изиграна и демонстрационна среща по бадминтон.

В турнира по борба участваха и клубове по борба от съседните общини Свиленград, Симеоновград и Раднево. Специален гост беше г-н Тодор Тодоров, изпълнителен директор на Българска федерация по борба. Приятен за нас бе фактът, че в по-голямата част от десетте категории победители станаха спортистите от община Любимец.

В турнира по спортен бридж взеха участие и деца от гр. Бабаески, Турция.

В леката атлетика бяха включени следните спортове: сто метра гладко бягане, 400 м. гладко бягане, 4 х 100 щафета, хвърляне на малка топка и дълъг скок. След четиридневни оспорвани състезания, състезателите от Любимец взеха убедително първите места пред съперниците им от община Тригоно.

Оставяйки на заден план спорното съперничест­во, децата от двете погранични общини спечелиха незаменимо приятелство, ясно изразено в специално организираните за тях вечери на приятелството.

Последна от основните дейности по проекта бе турнир по волейбол, който се проведе на 21 и 22 май в гр. Александруполи, Гърция. Волейболният отбор от момчета на Любимец се класира на второ място, като първо място спечели отборът на Александруполи. При момичетата отборът на Любимец категорично надигра своите съпернички от гръцките общини.

Всички участници в турнира по волейбол останаха удовлетворени от новите запознанства и с нетърпение очакват нови срещи с връстници от южната ни съседка.