Съвременни практики в управлението на общинската собственост

Галя Атанасова - координатор “Обучение и квалификация”, РСО “Марица

Актуалните въпроси по управлението на общинската собственост и наредбите на Общинския съвет бяха разисквани от общинските ръководства, съветниците и специалистите от Община Кърджали на семинар през месец май в гр. Велинград. Инициативата на РСО “Марица” имаше за цел да се обсъдят нормативната уредба, регламентираща проблематиката по управление на общинската собственост, наредбите на ОбС и условията за провеждане на ефективна общинска политика.

Лектор на семинара беше Стефан Тодоров – главен експерт в КМСРПБ в Народното събрание. Той представи промените в законодателството, които са направени в интерес на общините и целят синхронизиране на ЗОС със специализираното законодателство, както и даване свобода на общините да действат според конкретните условия.

Стефан Тодоров обърна внимание, че възмездното придобиване на общинска собственост става с решение за съгласие на ОбС, след като кметът е внесъл аргументирано предложение. Ако сделката се планира достатъчно рано, то имотът се описва в бюджета на общината. Ако сделката става оперативно, то трябва да има отделно решение на ОбС, в което са предвидени финансови средства. Безвъзмездното придобиване на собственост (държавна или частна) се извършва от кмета на общината по опис, без да се изисква решение на ОбС. Общината трябва да подхожда много гъвкаво и с аргументи, за да придобие имуществото безвъзмездно.

Съгласно чл. 3(1) Общинската собственост е публична и частна. ОбС може да обяви в свое решение един имот за публичен или частна общинска собственост или да смени статута му по усмотрение. В специализирани закони е определен вида собственост според предназначението на имота, но ако има факти, които налагат това, например имотът не се използва вече по предназначение (детски градини, училища), ОбС може да гласува решение да смени вида. За по-ефективното управление се препоръчва публичните обекти да се предоставят на концесия или под наем.

Чл. 12(1) гласи: Имотите и вещите – общинска собственост се предоставят безвъзмездно за управление на юридически лица и звена на общинска бюджетна издръжка. Предоставянето на управление на общински имот на общинска структура се решава от кмета на общината. Ако имотът се предоставя за управление на други организации на бюджетна издръжка, се решава от ОбС. В наредбата на ОбС е целесъобразно да се впише, че на държавни структури се дава безвъзмездно имот, ако няма друг имот, който да бъде използван с това предназначение. Може да се потърси и алтернатива на замяна от общински интерес. Задължително в договора за управление се поставя условие за поддръжка на сградата, текущи ремонти и плащане на режийните разходи. Горският фонд общината е задължена да предостави за управление на държавното лесничейство или на лица с частна лесовъдна практика или ТД с дейност по горите. Може да се създаде общинско предприятие или общинско ТД, в което да работи лицензиран лесовъд.

Отдаването под наем на имоти и вещи – общинска собственост по чл. 14 се извършва от кмета на общината след провеждане на търг или конкурс. С решение на ОбС имоти могат да се отдават под наем без търг или конкурс на юридически лица с нестопанска цел. В наредбата на ОбС е целесъобразно да се заложат изисквания към НПО: да бъде партньор на общината, да е местна организация, с доказан авторитет и др. Относно политическите партии (чл.14, ал. 4) е удачно в наредбата да се впише, че общината отдава под наем имоти на парламентарно представените и с над 1% гласове партии за срок до обявяването на резултатите на следващите парламентарни избори.  

Стефан Тодоров препоръча да се обсъдят всички възможности, преди да се премине към принудителното отчуждаване на имоти  - частна собственост за общински нужди, така че да бъдат защитени интересите на собствениците. Може общината да предложи покупка, замяна или да й се отреди право на строеж и ако собствениците не приемат един от тези варианти, да се внесе преписка за принудително отчуждаване. Тук трябва да се прецени дали да се отчужди целият имот или част от него.

Относно придобиването и разпореждането с имоти и вещи – общинска собственост в чл. 35 е записано: продажбата на имоти и вещи – частна общинска собственост, се извършва след решение на ОбС от кмета на общината след търг или конкурс. В наредбата на ОбС е целесъобразно да се заложи продажбата на движими вещи и до лимитиран размер да се извършва от кмета на общината чрез търг или конкурс.

При учредяването на право на строеж върху имот частна общинска собственост нова практика в по-големите общини е да бъде фиксиран срок от 20 г. След това общината става собственик на сградата. Съгласно наредбата преференции могат да се дават на енергийните и далекосъобщителните компании. Цената на правото на строеж се определя от лицензиран оценител и се взема за минимална.

Правото на ползване (чл. 39) върху имоти и вещи частна общинска собственост се учредява след решение на общинския съвет от кмета на общината чрез търг или конкурс. Срокът не може да бъде по-дълъг от 10 г., освен когато в закон е предвидено друго. Понякога тази форма е за предпочитане, защото цената се плаща наведнъж или на няколко вноски, собствеността си остава на общината и си запазваме източника на доходи.

Относно общинските жилища (чл. 42 от ЗОС) ОбС трябва да регламентира в наредбата си самостоятелно реда и условията за регистрация на потребностите от жилища, тяхното осигуряване и отдаване под наем. В наредбата се разписват и критериите за определяне на вида на жилищата, за настаняване, продажба, срокове на договорите и цените. Препоръчително е да се създаде ведомствен жилищен фонд, който да се използва от служителите в звената на бюджетна издръжка. В наредбата трябва да се определят условия за лицата на държавна издръжка и заварените случаи. Целесъобразно е да се създаде и фонд на резервните жилища. Общинските жилища могат да се използват само за жилищни нужди, а не бизнес или административни. Това е възможно само, ако няма чакащи граждани за жилища и се смени предназначението на апартамента. Широка практика в западните страни е да се изграждат общежития за бездомни, стари и самотни хора. В момента у нас се обсъжда закон за жилищните асоциации, които да поемат част от ангажиментите на общината. Идеята е на НПО да се учредява безвъзмездно право на строеж, с което цената на строителството значително ще намалее, ще бъдат настанявани лица според критериите на общината, организацията ще събира наема, без печалба, но със строго определена дейност.

Поради големия недостиг на общински жилища е необходимо постоянно да се търсят нови механизми за финансиране, общината да бъде активен участник в изпълнението на националната жилищна стратегия.

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 3 / 2005

 


< Информационен бюлетин