Нова детска градина връща живота в отдалечено българско село 

По материали на чуждестранния печат, в. "Вашингтон поуст" 

Под лъчите на слънцето в Южна България село Лясковец изглежда запустяло. Бившите оранжерии, разграбени след разпадането на кооперациите в началото на 1990, са оставени в безпорядък. Селското училище е порутено. А улиците са тихи и пусти на обяд, когато в селата хората са свободни от работа по добитъка и нивите. 

Единственият шум издаващ живот идва от блещукащите прозорци на ЦДГ "Светулчица". Там 22 деца на възраст от 3 до 6 години играят и танцуват в сияйни стаи със светъл паркет, централно отопление и постоянна вода. Новата сграда е кулминацията на усилията на Гюнер Сербест, един енергичен кмет, който спечели подкрепа от Българския Социално Инвестиционен Фонд, отколкото да стои и да чака правителствените агенции да посрещнат нуждите на едно малко и отдалечено село. 

Бързия начин за канализиране на средства към запуснати общности 

Социално Инвестиционния Фонд (СИФ) е институция, финансирана със заем от Световната банка в размер на 50 млн. долара и представлява по-бързия и ефективен начин за въздействие върху бедността в сравнение с каналите на министерствата. Фондът финансира проекти на местни общности, които попадат в различни категории: някои искат да модернизират училища и да доставят вода (ВиК мрежи) в бедни села; други се опитват да подобрят сиропиталищата и клиниките за хора с ментални увреждания; други все още се опитват да се борят с унищожаването на зелените площи. Всички проекти внимателно се проверяват за устойчивост. Когато е възможно, работата по проекта се извършва на самото място, за да повиши ангажираността и заетостта на хората от обществата с ниска заетост. 

Лясковец е едно от 26-те села от община Стамболово, хълмиста селска местност, населена предимно с български и турски наследници. Изграждането на детската градина осигури работа на 15 души за почти цяла година. И в деня на откриването през юни 2005 се предизвика възхищението на всички. 

За Шази Мустафа, работеща майка на 4-годишно момиче, новото детско заведение е "мечта, просто мечта". Люлките са хубави, но нейната дъщеря Мюге особено много обича специализираните тоалетни за прохождащи деца - особена рядкост в България. 

"Тоалетните карат децата да чувстват, че са на собствена територия - като в детски замък", казва учителката Катя Вълчева. Вътрешната тоалетна е определено по-удобна от изложената на течение външна тоалетна, която са използвали преди. 

До тази пролет децата от Лясковец са били настанени в малко отделение на изоставеното селско училище. Само дузина от тях са били настанени в стая, отоплявана с печка на дърва и въглища, която повече е пушела, отколкото да топли. Стълбището на училището е било разрушено, а детската площадка осеяна с плевели. Обядът е бил сервиран в мрачно и тъмно мазе. А учителите не са разполагали с пространство, за да организират игри и групови дейности. 

Предишните усилия не са имали успех 

Общината е опитвала да построи нещо по-добро за децата от селото при два предишни опита, но положените усилия не са били възнаградени с финансиране. Историята е типична за общините, които получават нови правомощия според ЗМСМА, които е влязъл в сила след падането на комунизма, но получават малко ресурси, за да осъществяват местни инициативи. 

Села като Лясковец нямат съществени данъчни приходи: повечето от 941-те селяни работят на тютюневите полета, на лозовите масиви или гледат добитък. Така че големи подобрения са почти невъзможни без външна подкрепа. Според кмета Сербест община Стамболово има само 100 000 лева определени за годишни капиталови разходи (близо 65 000 долара). Тази сума трябва да покрие инвестициите в пътища, училища и инфраструктура в 26 села. Изграждането само на "Светулчица" струва два пъти повече от това. 

Завръщане на населението към селските региони 

В същото време инвестициите са решаващи, за да се спре застаряването и намаляването на българските селски общности. "Трябва да обърнем специално внимание на детските градини и училищата, в противен случай младите хора ще избягат и тук няма да остане живот", казва Сербест, който работи усилено, за да привлече инвеститори и за да се откриват повече работни места в местните изби, известни със своето мерло. 

При затварянето на държавните предприятия и при кризата в селското стопанство много от българските селяни са напуснали селата си, за да търсят работа в чужбина. В региони с преобладаващо турско население, като Стамболово, масовото изселване е започнало в последните години на комунистическия режим. 

Сега запустялото училище в Лясковец (което е затворено през 1992 след като населението на селото се е преполовило) е превърнато в детска градина. Кметът Гюнер Сербест е решен да върне хората. Според него населението на Стамболово се е увеличило за последните две години. Кметът е уважаван заради новите възможности за работа в региона, както и за инвестициите в образованието, чистата вода, здравното обслужване и пътищата, постигнати с подкрепата на донорите като Социално Инвестиционния Фонд. "Фондът има позитивна роля", казва Сербест, който вече е кмет четвърти мандат. "Сега виждаме резултатите."

  

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 3 / 2005

 


< Информационен бюлетин