В ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД БЕ ОТКРИТ НОВ ЦЕНТЪР ЗА УСЛУГИ И ИНФОРМАЦИЯ НА ГРАЖДАНИТЕ


Красимир Станков
Мл.експерт “Регионална политика и
Международно сътрудничество”
Община Димитровград

Hа 19 декември 2002, тържествено бе открит Центърът за услуги и информация на гражданите в Община Димитровград. Присъстваха Кирил Киряков, специалист “Местно самоуправление” към Американската агенция за международно развитие, финансовият директор на ФРМС - Здравко Сечков, заместник-областният управител на Област Хасково - Росен Кузев, и Председателят на Общинския съвет на община Димитровград - Господин Георгиев. Центърът беше официално открит от кмета на общината Димитър Хаджииванов, който благодари на всички, които са допринесли за създаването му – проектанти, изпълнители, служители. Кметът изтъкна, че създаването на центъра е “една от големите крачки” към осъществяване на намерението общинската администрация да бъде “слуга на своите съграждани”. 
Кирил Киряков поздрави гражданите на Димитровград и служителите на общинска администрация с ценната придобивка и заяви “този център нямаше да съществува, ако не беше енергията, желанието, инициативността и финансирането на общинската администрация”. Поздрави по случай откриването поднесе и г-н Сечков, който благодари на екипа, реализирал проекта и изрази своята увереност, че “с откриването на центъра, качеството на услугите ще се повиши значително и в скоро време гражданите на общината ще се убедят в това”. 
Тържествената част завърши с литургия отслужена от протойерей Георги, след което гостите и гражданите се запознаха отблизо с работата на центъра. 
“Общински център за услуги и информация на гражданите” е създаден с финансовата подкрепа на “Фондация за реформа в местното самоуправление”, след одобрен проект на общината в началото на годината. Споразумението за финансиране между ФРМС и Община Димитровград бе подписано на 10 Април 2002г. и постави началото на изграждането на Центъра. Размерът на гранта възлиза на 19 215 лв., които бяха използувани за закупуване на офис обзавеждане, доизграждане на локалната компютърна мрежа, закупуване на програмни продукти, изработка на рекламни и информационни материали. ФРМС дари безвъзмездно и 10 компютъра, 2 принтера и копирна машина с марката Hewlett Packard. Общината участва в проекта със собствен принос в размер на 34 692 лв., с които се извърши преустройство на партерния етаж на сградата. 
Целите, които ръководството на общината си постави с реализирането на проекта за изграждане на фронтофис са подобряване качеството на административното обслужване на населението, увеличаване ефективността в работата на общинската администрация, създаването на условия за прозрачност - основен фактор за положителна промяна на общественото отношение към работата на общината. Идеята бе Центърът да спомогне местната администрация да бъде по-дружелюбна, ориентирана изцяло към потребностите на гражданите.
Общината използува методическата помощ и опита на ФРМС, и общините Стара Загора, Сливен, Казанлък. Екипът, реализиращ проекта, се запозна на място с устройството и дейността на вече съществуващи центрове.
Центърът работи на принципа “изнесени” работни места. В него са обособени 8 гишета представящи всички функционални отдели, които извършват непосредствено услуги на гражданите. Всяко гише ще поддържа връзка с функционалния си отдел посредством компютърната мрежа и вътрешната телефонна линия. При необходимост от личен контакт между гражданите и функционалния отдел, те биват допущани и насочвани от служителя в ОЦУИГ до съответния отдел.
Гишетата са: Деловодство и информация, Гражданска регистрация, Административно обслужване, Стопанска политика, Техническа служба, Общинска собственост и аграрна политика, Общинска служба “Земеделие и гори”, Приходна каса. 
В тази връзка е и едно от нововъведенията в община Димитровград, където може би за първи път в център за услуги и информация се въвежда гише на общинска служба “Земеделие и гори”.
В Центъра ще се извършват 90 вида услуги, като за тяхното заявяване ще се попълват от гражданите специално изготвени формуляри, а готовите документи, съставени от общинските служители ще се получават в рамките на обявените срокове. 
Повечето от отделите разполагат с програмно осигуряване и изградени бази данни на предишни етапи, което благоприятства безпроблемното и качествено извършване на услугите. Това се отнася с пълна сила за отделите Гражданска регистрация и Административно обслужване, където благодарение на въведената програмна система “Локална база данни – Население” и връзката на гишетата с функционалните отдели посредством компютърната мрежа е възможно извършване на част от услугите на място в центъра. С приключване на процеса на въвеждане на софтуер и в останалите отдели ще се улесни работата на служителите, ще се повиши качеството на услугите и ще се създаде база за предоставяне на надеждна и бърза управленска информация. 
За улеснение на гражданите са разработени и се разпространяват безплатно брошури с описание на услугите. От тях гражданите могат да се информират на кое гише и от кой отдел се извършват услугите, необходимите документи, които трябва да се представят за заявяването им, таксите които се заплащат и сроковете за извършване. 
За свободно ползуване са предоставени и папки с всички формуляри на заявления и молби необходими за заявяване на услугите. От тях гражданите могат да се ориентират за правилното попълване на формулярите. 
На информационните табла са показани попълнени образци на най-търсените услуги, актуална информация свързана с дейността на общинските отдели, обяви и съобщения. На специално табло се изнасят и решенията от сесиите на Общински съвет. 
Служителите, които работят в центъра са работили преди това в оперативните отдели на общината и са професионално подготвени. По време на фазата на реализиране на проекта те преминаха през курсове на обучение “Компютърна грамотност” и “Дружелюбно обслужване на гражданите”. Те са консултанти на гражданите, дават изчерпателна информация по всички въпроси на административното обслужване.
Центърът за услуги и информация решава редица проблеми както за администрацията, така и за гражданите:
 пести време, средства и нерви на гражданите за обикалянето им по етажите, от стая в стая и чакането им по опашки пред различни служби;
 създава предпоставки за повишаване общата информираност на гражданите за работата на общината, както и за повишаване ангажираността им към общинските дейности;
 Прекъсва преките контакти с граждани за голяма част от служителите, което облекчава работата им, и намалява условията за корупция както намалява и предпоставките за конфликти.
Концепцията за бъдещото развитие на Центъра е ориентирана изцяло към потребностите на гражданите от бързо, качествено и коректно обслужване. Ще се работи за автоматизиране на целия процес на извършването на услугите – от приемането на молбите, до крайния резултат и за осигуряване на присъствие на цялостна информация за услугите, Общински съвет и общинска администрация в глобалната информационна мрежа интернет. 

 

 

> Към съдържанието на Информационен бюлетин брой 1/2003г.

< Информационен бюлетин