Официално откриване на Трансгранична школа “Местна демокрация”

 

Галя Атанасова/ Координатор “Обучение и квалификация”/ РСО “Марица”

 

Кметове от сдруженията на общини “Мерич”, Турция и “Марица”, България се срещнаха на 26.04.2006 г. да поставят началото на Трансгранична школа “Местна демокрация” за изграждане институционален капацитет на местно и регионално ниво. Проектът се финансира по Програма ФАР ТГС България – Турция 2003 г.

Целта на българо-турската среща бе да се представи проекта, целите и задачите на школата, възможностите за обучение, програмата за обучение на първите възпитаници на школата, предстоящото и необходимостта от разработване на Краткосрочна регионална стратегия.

Официално срещата бе открита от Георги Иванов, председател на РСО “Марица”. Той приветства кметовете от двете сдружения на общини, които имат установени дългогодишни приятелски взаимоотношения.

Официален гост на срещата бе г-жа Райна Йовчева, Областен управител на Област Хасково. Тя пожела успех на школата и насърчи участниците да вложат много сила и енергия в начинанието. Искрено се надявам, че школата ще има сериозен живот и ще бъде полезна за всеки от нас, каза в словото си Областният управител. Освен че ще привлича средства от еврофондовете, тя ще създаде 7 проекта, които ще търсят финансиране от европейски и международни програми. Това ще бъдат 7 надобщински проекта, които ще обединяват интересите на няколко общини и всеки ще има ползи на местно ниво.

Г-н Ерджан Чобаноглу, председател на СО “Мерич”, поднесе своите благодарности за хубавото посрещане. С изпълнението на нашия общ проект от днес ще можем да насочим усилията си да издигнем имиджа на нашите региони, така че да повишим качеството на живот, каза г-н Чобаноглу. Надявам се, че в бъдеще с РСО “Марица” и неговите членове ще подпишем много общи проекти, каза в заключение председателят на турското сдружение на общини.

Маргарита Юрганджиева, изпълнителен директор на РСО “Марица”, запозна присъстващите с целите и дейностите по проекта за създаване на Трансгранична школа “Местна демокрация”. Тя подчерта, че това е сериозен успех за двете сдружения на общини. Съвместната ни работа не започва от днес, но с този проект развитието на нашите партньорски връзки се насърчава с финансов ресурс на ЕС, каза г-жа Юрганджиева.

Възможностите на Сертифициращия институт за общински служители за ЮИЕ представи неговият директор, проф. Неделчева. Проф. Неделчева изказа задоволството си, че ще работи с колегите от Турция. Това е удобен повод да създадем и партньорски контакти с колегите изследователи от турските институти, каза професорът.

Срещата продължи с кратко представяне на насоките за кандидатстване по публична покана за предложения по програма ФАР “Съвместен фонд за малки проекти – ТГС България – Турция”. Г-жа Юрганджиева фокусира вниманието на участниците върху целите и приоритетните области на програмата. Тя обърна внимание, че за да предадем успешни проекти е важно да работим в добро партньорство.

В края на срещата се проведе дискусия. Партньорите от СО “Мерич” благодариха на РСО “Марица”, че чрез създаването на Трансгранична школа “Местна демокрация” им се дава възможност да придобият много нови знания и по-често да обсъждат общите проблеми от двете страни на границата. Те изразиха надежда двете сдружения на общини да работят и по проекти, които създават видими за гражданите материални блага.

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 2 / 2006

 


< Информационен бюлетин