“ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯТА НА УПРАВЛЕНИЕТО Е НЕОБХОДИМО УСЛОВИЕ ЗА УПРАВЛЕНСКАТА ЕФЕКТИВНОСТ”

 

Димитър Арнаудов

Кмет на община Харманли

 

“Децентрализацията” - прехвърляне на правомощия и отговорност за обществените функции от централното правителство към регионални и местни власти. Основните видове децентрализация са: политическа, административна, финансова и пазарна.

Политическата децентрализация има за цел да даде на гражданите и избраните от тях представители повече правомощия при вземането на решения от обществеността и повече влияние при формирането и изпълнението на политиката.

Административната децентрализация е насочена към преразпределение на властта, отговорността и финансовите ресурси за осигуряване на различните нива на органите за управление. Тя представлява прехвърляне на отговорността за планирането, финансирането и управлението на определени обществени функции от централното правителство и неговите органи към регионалните и местни власти.

Финансовата отговорност е централен компонент на децентрализацията. Ако се очаква местните власти да изпълняват ефективно децентрализирани функции, те трябва да имат и съответните приходи – набрани на местно ниво, или прехвърлени им от правителството – както и правомощията да вземат решения за разходването им.

Финансовата децентрализация е дълготраен процес и от тази гледна точка 2003 година трябва да се оценява като начало на поредица от нормативни и управленски решения, насочени към по-справедливо разпределение на публични средства в интерес на гражданите на всяка община. От друга страна макрорамката на държавния бюджет за 2003г. поставя редица предизвикателства, които общините трябва да посрещнат чрез единни действия. Прилагането на еднакви подходи и управленски бюджетни решения по няколко възлови за реформата проблеми ще укрепи потенциала на общините, а така също ще демонстрира подкрепа и стимул за поддържане на финансовата децентрализация.

През юни 2002 г. правителството с Решение №399 прие Концепция за финансовата децентрализация и Програма за нейната реализация. Основната дългосрочна цел на Концепцията е предоставяне на публични услуги по количество, качество и цени, съответстващи на потребностите и съобразени с възможностите на гражданите, което се основава на дългосрочно балансиране на разходните отговорности на общините със стабилни приходоизточници и ефективен граждански контрол.

В изпълнение на Програмата за финансова децентрализация бяха приети следните важни решения:

  • ясно разграничаване на разходните отговорности на държавата и общините.

  • Приемане на стандарти за численост и издръжка, с помощта на които се остойностяват разходните отговорности на държавата, финансирани чрез общинските бюджети.

  • Промени в Закона за местните данъци и такси, насочени към предоставяне на пълни правомощия на общините върху таксите.

  • Необходими са промени и в други нормативни актове през 2003г., чието разглеждане и обсъждане се извърши в работни групи – закон за общинските бюджети, закон за общинската собственост, закон за държавната собственост, закона за местното самоуправление и местната администрация, закон за избор на кметове и общински съветници (мажоритарен вот) и др.

Основни промени свързани с бюджетния процес през 2003г.:

1.1. Общи условия:

  • стартира въвеждането на финансова децентрализация считано от 01.01.2003г. – чл.9, ал.3 от ЗДБРБ.

  • Министерски съвет организира осъществяването на мониторинг за реализация на финансовата децентрализация – чл.9, ал.3, т.3 от ЗДБРБ.

  • В случай, че Общинският съвет не приеме общинския бюджет в едномесечен срок от обнародването на постановлението за бюджета за 2003 година, се въвежда санкция за частично финансиране на общинските дейности – до 70% от постъпленията на общинските приходи - §29, ал.9 от ЗДБРБ.

1.2. По приходите – прилага се нова структура на общинските бюджети –

1.2.1. Приходи с държавен характер - приходи от ДДФЛ, обща допълваща субсидия (с §29, ал.5 от закона 20% от преизпълнението на ДДФЛ остава в общината, където е реализиран, а 80% се преразпределят между общините и се използва за финансиране на държавни дейности);

1.2.2. Приходи с общински характер за финансиране на общинските разходи – данъчни приходи по ЗМДТ,общински такси и цени на услуги, други неданъчни приходи, остатъци от закритите извънбюджетни сметки.

1.2.3. Взаимоотношения с централния бюджет – целева субсидия за капиталови разходи, други трансфери, които ще се предоставят текущо през годината.

1.3. По разходите – въвеждат се структурни промени в разходните отговорности на общините групирани като – “общински дейности” и “делегирани от държавата”.

Започна се директно с фискална децентрализация и се избра равнище “община”. Не бе отчетен, обаче фактът, че общините са много разнообразни от гледна точка на мащаба, фискалните си възможности, както и административния си капацитет. В резултат вместо фискална децентрализация, на практика се реализира един механизъм за финансово преразпределение, базиран на нормативен тип отношения (т.нар. стандарти за осъществяване на отделните дейности). Получи се едно осредняване, което отново игнорира спецификата на отделните общини. От друга страна, разделението на отговорностите само между две равнища – “централна власт” и “общини” доведе до увеличаване на централизацията. Властта на отрасловите министерства и агенции бе увеличена (например в социалното подпомагане) като следствие от концентрацията на финансовите ресурси. На трето място, процесът на децентрализация бе възприеман по-скоро като борба на общините с централната власт, отколкото като процес, в който трябва да се отчете мнението на всички заинтересовани страни, и в който процес най-важното са интересите на гражданите.

Изминалата финансова година Община Харманли завърши без неразплатени разходи, но за сметка на изключителни ограничения в разходите за най-необходимите сфери като здравеопазване, образование и комунална дейност. Разбира се ние, ръководството на общината винаги сме се стремили да предоставяме максимално качествени услуги в рамките на ограничения бюджет, с който разполагаме. С цел увеличаване на финансовите ресурси на общината, като цяло, бяха разработени и реализирани множество проекти, които не бяха предварително заложени в бюджета на общината – Проект за заетост в районите с минна и стоманодобивна промишленост “Обучение и придобиване на специалисти при изграждане на обект: “Улица от о.т.942 до о.т.937 гр.Харманли” по линия на ФАР; Изграждане на партньорство за демократично гражданство в Община Харманли, спонсорирано от Съвета на Европа чрез Ирландското правителство; “Ремонт на склад–депо в с.Българин – събиране, преопаковане и транспорт на пестициди” и “Доизграждане на първи етап на депо твърди битови отпадъци – Харманли” от Националния фонд за опазване на околната среда; “Реконструкция сграда исторически музей”, “Реконструкция физкултурен салон СОУ “Н.Рилски”, “Оформяне площадно пространство пред исторически музей“ финансирани по програмата “Красива България” от Програмата на ООН за развитие към МТСП; “Заетост чрез подкрепа на бизнеса “ (JOBS) Проект на Министерството на труда и социалната политика, подкрепен от Програмата на ООН за развитие и по други проекти.

Убедени сме, че децентрализацията на управлението в една страна е необходимо условие за управленската ефективност, но за целта е необходимо да се спазва на всяка цена една от важните й характеристики - компромис между два основни принципа: ефективност на услугата и демократичния контрол при оказването й. И с тези характеристики да се съобразяват всички заинтересовани от прилагането принципите на децентрализацията страни.

 

 

> Към съдържанието на Информационен бюлетин брой 2/2003г.


< Информационен бюлетин